06 nov 2022

Akcja krwiodawstwa i DKMS

Pomaganie - masz to we krwi!

6 listopada w Białce Tatrzańskiej odbędzie się kolejna już akcja krwiodawstwa połączona z rejestracją potencjalnych dawców szpiku kostnego. Całość przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, Oddział Zakopane oraz Fundacją DKMS.

Średnio co 1 minutę ktoś potrzebuje krwi, jedna jednostka, czyli 450 ml może ocalić 3 życia. Mimo, że liczba dawców rośnie co rok o około 3,6%, to w tym samym czasie zapotrzebowanie wzrasta o 8,6%. 

Kto może oddać krew?

Zgłaszający się do oddania krwi (18 – 65 lat) powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL: dowód osobisty, legitymację studencką, prawo jazdy, paszport, dawca wielokrotny – również legitymację Honorowego Dawcy Krwi.

Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi. Kandydat na dawcę nie może być po spożyciu alkoholu minimum 24 godziny przed oddaniem krwi. Więcej informacji na stronie RCKiK >>

Zostań dawcą szpiku

W Polsce co 40 minut stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Jest to bardzo ciężka choroba, a leczenie to walka o każdy dzień. Dla wielu pacjentów jedyną szansa na wyzdrowienie jest przeszczep komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Dla potencjalnego dawcy rejestracja to kilka minut, dla chorego całe życie. 

Dołącz do akcji i uratuj komuś życie!

6 listopada 2022 | 10:00-14:00

Terma Bania (hol główny)
ul. Środkowa 181
34-405 Białka Tatrzańska

zapíš sa do newslettra Terma Bania
oddychuj lacnejšie

newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij