Atrakcje w okolicy

Historia Białka Tatrzańska

Historia tej malowniczo położonej, podhalańskiej wsi sięga XVII wieku, kiedy to król Władysław IV potwierdził przywilej lokacyjny oraz powierzył nowo utworzone sołectwo o nazwie Nowa Białka Wojciechowi Nowobilskiemu. Władca przekazał mu prawo do lokacji wsi pomiędzy rzekami: Leśnica i Białka. Pod Nową Białkę podlegały wówczas tatrzańskie tereny leśne od Kiczory po Wołoszyn, a także w pobliżu Rybiego Stawu – dzisiejszego Morskiego Oka. Mieszkańcy poza pracą na własnej gospodarce trudnili się pasterstwem, a na przełomie XVII i XIX wieku zasłynęli kuśnierstwem.

Wraz z momentem założenia Białkę włączono do parafii w Ostrowsku. Dzięki wysiłkom ówczesnego proboszcza z Ostrowska we wsi postawiono pierwszy drewniany kościółek, który spłonął wraz z księgami parafialnymi pod koniec XVII w. Ok. 1700 roku postawiono kolejną, drewnianą świątynię, która przetrwała do dnia dzisiejszego. W 1913 roku rozpoczęto budowę murowanego kościoła, która została zahamowana w okresie wojennym – budowę ostatecznie ukończono 1993 roku.

W latach 90-tych XX w. rozpoczął się proces przekształcania Białki Tatrzańskiej w miejscowość turystyczną. Starania mieszkańców sprawiły, że w Białce Tatrzańskiej zaczał tworzyć się środek narciarski. W 2001 roku została otwarta kolej narciarska O.N. Kotelnica Białczańska, a na przestrzeni kolejnych lat sukcesywnie rozbudowywała się o nowe wyciągi i trasy. W 2006 roku utworzono spółkę, której celem było utworzenie termalnego kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego. Ostatecznie w czerwcu 2011 roku otwarto Termę Bania, która wraz bazą narciarską przyczyniła się do nasilenia rozwoju infrastruktury turystycznej - obecnie noclegi w Białce Tatrzańskiej oferują wiele możliwości.

Atrakcje w górach

Największą atrakcją w górach są oczywiście same góry! Przepiękne krajobrazy, dzikie zwierzęta, ciekawa przyroda oraz górskie powietrze sprawiają, że Podhale otoczone przez Gorce, Pieniny, Babią Górę i Tatry, jest jednym z najczęściej odwiedzanych regionów turystycznych Europy Środkowej. Większość turystów decydujących się na przyjazd w góry latem uprawia głównie pieszą turystykę, a zimą narciarstwo lub snowboard. Poza narciarstwem zjazdowym, do zimowych form aktywnego wypoczynku dostępnego w okolicach Zakopanego, można zaliczyć narty biegowe, łyżwy, snowtubing, skutery śnieżne, przejażdżki psim zaprzęgiem czy kuligi. Tłumy turystów przyciąga również oglądanie na żywo zmagań sportowych, w szczególności zawodów w skokach narciarskich. Oczywiście, poza tymi najbardziej popularnymi formami aktywnego wypoczynku, obecnie na Podhalu można spróbować swoich sił w innych mniej znanych dyscyplinach. Osoby poszukujące wyzwań i adrenaliny mogą skorzystać z licznych ofert firm specjalizujących się w dostarczaniu tego rodzaju przeżyć i zimą spróbować swoich sił w snowkitingu, czy skituringu, a latem przeżyć rafting na Dunajcu, skoki na bungee, paintball czy wspinaczkę skałkową. Dla tych mniej wymagających, Tatry są idealnym miejscem na wyprawy rowerowe, przejażdżki quadami lub segway'ami. Tu również z powodzeniem można się oddać takim przyjemnym zajęciom jak jazda konna, nordic walking, wędkarstwo czy nawet lot balonem. A gdy już sprawdzone zostaną wszystkie lokalne atrakcje, tutejsze biura podróży z przyjemnością przedstawią szeroki wachlarz wycieczek jednodniowych, a wśród nich pozycje obowiązkowe takie jak: spływ Przełomem Dunajca, rejs po Jeziorze Czorsztyńskim, Słowacki Raj, Jaskinia Bielska, zamek w Niedzicy, wyjazd kolejką na szczyt Łomnicy, Kasprowy Wierch bądź Gubałówkę, zwiedzanie Wieliczki, Wadowic, Słowackiego Spiszu czy też najnowszej atrakcji jaką jest Spacer Koronami Drzew (Chodnik Korunami Stromov). A co na niepogodę? Zamiast nudzić się w hotelowym pokoju, żelazną alternatywą są Baseny Termalne, Saunarium oraz Spa w Termie Bania. Tutaj, nawet gdy za oknami sypie śnieg czy pada deszcz, zawsze jest ciepło - w gorącej wodzie w basenach zewnętrznych można pływać nawet przy bardzo niskich zewnętrznych temperaturach, pamiętając jedynie o czapce.

Widok na Tatry Wysokie

Relaks z widokiem na Tatry, to nie tylko hasło reklamowe podhalańskich term, położonych w Białce Tatrzańskiej, to rzeczywista panorama rozciągająca się za oknami od razu na wejściu - w holu głównym. Aby ułatwić rozpoznawanie górskich szczytów na oknie umieszczone zostały opisy widocznego masywu Tatr Wysokich, najwyższej części Tatr, rozciągającej się pomiędzy Tatrami Zachodnimi od strony zachodniej, a Tatrami Bielskimi od strony północno-wschodniej. Umowna granica między Tatrami Wysokimi, a Tatrami Zachodnimi przebiega od przełęczy Liliowe na południu poprzez Przełęcz Między Kopami do Nosala na północy. Tatry Wysokie, w większości zbudowane są z granitu; charakterystycznymi elementami ich krajobrazu są przede wszystkim duże urwiska i przepaści, strzeliste i spiczaste turnie oraz skaliste wierzchołki, porośnięte roślinami z gatunku naczyniowych, które w Polsce poza Tatrami nigdzie indziej nie występują. Na najwyższym turniowym piętrze roślinności można spotkać tak unikalne okazy jak goryczka przezroczysta, sit skucina, dzwonek alpejski, omieg kozłowiec, pierwiosnek maleńki czy złocieniec alpejski. O trudności szlaków tego rejonu najlepiej świadczy znaczna ilość różnego rodzaju sztucznych zabezpieczeń: łańcuchów, klamr czy drabinek, które zamontowano na wielu oznakowanych trasach, a nie tylko w górnych kopułach szczytowych. Tatry Wysokie zajmują obszar około 340 km², z czego większość - 260 km² znajduje się po słowackiej stronie. Najwyższymi szczytami w Tatrach Wysokich są Gerlach (2655 m), Łomnica (2634 m) i Lodowy Szczyt (2627 m) po stronie słowackiej, a po stronie polskiej Rysy (2499 m). Tatry Wysokie po polskiej stronie podzielone zostały na 4 obszary:

1) Okolice Hali Gąsienicowej - popularny rejon położony zaraz przy granicy Tatr Wysokich i Tatr Zachodnich, skąd wielu turystów podąża na Giewont. Na szlak można wyruszyć z Kuźnic, gdzie turyści mogą dostać się za pomocą zakopiańskich busów. Okolica Hali Gąsienicowej odznacza się rozbudowaną siatką szlaków turystycznych o różnej skali trudności, a nad Doliną Gąsienicową góruje Orla Perć - słynny szlak graniowy uważany za najtrudniejszy w całych Tatrach 2) Rejon Doliny Pięciu Stawów Polskich - najbardziej bogata w jeziora dolina tatrzańska, u progu której znajduje się największy tatrzański wodospad - Wielka Siklawa opadająca 70-metrową kaskadą 3) Rejon Morskiego Oka - najpopularniejszego jeziora tatrzańskiego, odwiedzanego w sezonie przez tłumy turystów. Stąd wiedzie droga na Rysy - najwyższy polski szczyt 4) Rejon Regle Tatr Wysokich - niżej położone, zalesione wzniesienia stanowiące przedgórze Tatr Wysokich, mniej atrakcyjne widokowo i mniej popularne od pozostałych rejonów.

Termy Podhalańskie Baseny Termalne w Polsce

Przez wiele lat, aby skorzystać z prozdrowotnych właściwości basenów termalnych, Polacy musieli jechać zagranicę na Słowację. Aż do czasu, gdy stwierdzono, że cała powierzchnia Podhala leży na gorących źródłach i że właśnie tutaj znajdują się największe pokłady wód geotermalnych w Polsce, których wysoki poziom mineralizacji i aktywne składniki działają relaksacyjnie i dobroczynnie na organizm człowieka, zmniejszając pobudliwość, poprawiając ukrwienie, normalizując ciśnienie, krążenie krwi oraz pracę serca, pobudzając przemianę materii, a także nawilżając i poprawiając elastyczność skóry. W Polsce pierwsze aquaparki z wodami termalnymi powstały w 2008 roku w Mszczonowie i Uniejowie, potem kolejne podhalańskie termy otwierały się w Zakopanem, Szaflarach i Bukowinie Tatrzańskiej. Pomysł budowy kompleksu termalnego w Białce Tatrzańskiej zrodził się w 2006 roku. Od początku zakładał wpasowanie nowo powstałego obiektu w naturalne ukształtowanie terenu oraz unikalne połączenie nowoczesnego designu z elementami góralskiego folkloru, przy zachowaniu ekologicznych rozwiązań. W czerwcu 2011 roku oddano do użytku nowoczesny obiekt Termę Bania, do budowy którego wykorzystano naturalne materiały: kamień i drewno, występujące na Podhalu. W panoramę Tatr wtopił się zainspirowany kształtem pagórków dach nowego aquaparku. Porastają go: rojniki, rozchodniki, macierzanka oraz kwitnące zioła. Dzięki współpracy z miejscowymi rzemieślnikami udało się uzyskać wyjątkowe zdobienia, które można oglądać na belkach wewnątrz obiektu, całość dopełniają rzeźbione parzenice i rozety. To wszystko z widokiem na panoramę Tatr Wysokich. Ekologiczny charakter obiektu ma swoje odzwierciedlenie w technologicznej innowacyjności. Opatentowaną infrastrukturę techniczną, często postrzega się jako unikat w skali Polski, Europy, a nawet świata. Obiekt wykorzystuje: odnawialne źródła energii, zmniejsza emisję szkodliwych substancji do środowiska, jest wodo- i energooszczędna, a także ogranicza emisję związków chloropochodnych THM oraz chloramin.

w Bukowinie Tatrzańskiej Baseny Termalne

Białka Tatrzańska leży w gminie Bukowina Tatrzańska, w powiecie tatrzańskim, którego siedzibą jest Zakopane, w województwie małopolskim. Regionalna kultura jest stale podtrzymywana przez mieszkańców i władze gminy, między innymi poprzez organizację licznych imprez kulturalnych. Najbardziej znane, wręcz symboliczne, wśród wszystkich wydarzeń kulturalnych, organizowanych w Bukowinie Tatrzańskiej są "Sabałowe Bajania", organizowane od 1967 roku, w drugiej połowie sierpnia. Również w sierpniu odbywają się dwa inne ciekawe lokalne festyny w Białce Tatrzańskiej " Wybór Cepra i Ceperki Roku" oraz "Wybór Harnasia Roku". W lipcowy kalendarz wpisują się: festyn w Brzegach "Brzegowskie Nucicki", "Dzien Polowaca" w Jurgowie oraz nowa impreza Białki Tatrzańskiej "Festyn Moskola". Na początku maja warto zobaczyć festyn "Lindada" organizowany w Leśnicy a we wrześniu "Bacowski Redyk i Wybór Gazdy Roku".

Długą historią mogą się pochwalić organizatorzy teatralnych przedstawień, wystawianych raz w tygodniu na przestrzeni stycznia, lutego i marca oraz lipca i sierpnia; gdzie odtwórcami wszystkich ról są górale – mieszkańcy Bukowiny Tatrzańskiej. Amatorski zespół aktorów występuje w góralskich ubiorach i posługuje się gwarą. Teatr działa niemal nieprzerwanie od 1923 roku  i jest regularnie nagradzany na różnych konkursach. W okresie ferii zimowych wystawiane są przez jeden dzień ,,Jasełka Bukowiańskie” odgrywane przez kilka regionalnych zespołów gminnych. Między innymi są to „Orlynta”, „Mali Wiyrchowianie” i „Wiyrchowianie” Na początku lutego w Bukowinie Tatrzańskiej odbywa się spektakularna impreza, jaką jest Góralski Karnawał będący również Ogólnopolskim Przeglądem Grup Kolędniczych. Kilkudniowa impreza zawiera również dodatkowe atrakcje; wśród nich są popisy par tanecznych, konkurs tańca zbójnickiego oraz kumoterki. Dzięki temu festiwalowi, Bukowina została wpisana do światowego rejestru miejsc karnawałowych.

Aquapark

Aquapark czyli inaczej park wodny to miejsce, w którym poza rekreacyjnymi basenami o różnej wielkości i głębokości, można znaleźć dodatkowe atrakcje takie jak zewnętrzne i wewnętrzne zjeżdżalnie, sztuczne rzeki z rwącym nurtem, bicze i gejzery wodne. Do tego podwyższona temperatura powietrza oraz ciekawe rozwiązania architektoniczne i dekoracyjne, dają poczucie pobytu w egzotycznym miejscu. W Termie Bania głównymi tego rodzaju atrakcjami są 3 całoroczne zjeżdżalnie zewnętrzne i 1 wewnętrzna. Zjeżdżalnie zewnętrzne mają kształt rur, biegnących poza obiektem, natomiast wejścia i lądowiska do nich znajdują się w środku w Strefie Zabawy. Zależnie od wieku, sprawności fizycznej i odwagi można wybierać pomiędzy zjeżdżalniami:

  • Anaconda - rura w kolorze czerwonym, mająca 125 metrów długości, dozwolona dla osób powyżej 7 roku życia, do zjazdu pojedynczego, stosunkowo niewielki poziom trudności, zapewnia niezbyt szybki, łagodny zjazd, pozwalający na obserwowanie dekoracyjnych elementów w postaci gwiazdek
  • Pontonowa - rura w kolorze zielonym, licząca 100 metrów, po której należy zjeżdżać pojedynczo, siedząc na pontonie, dozwolona dla osób powyżej 7 roku życia, o średnim poziomie trudności
  • Turbo - rura w kolorze zielonym z bramką startową, o długości 75 metrów, dozwolona dla osób powyżej 12 roku życia, do zjazdu pojedynczego, dość duża różnica poziomów zapewnia szybki i ostry zjazd, z możliwością osiągnięcia prędkości nawet do 13 m/s
  • Rodzinna - czerwona, odkryta zjeżdżalnia wewnątrz hali basenowej, z szerokim torem zjazdu oraz niewielkim kątem nachylenia, bez ograniczeń wiekowych, doskonale się nadaje dla rodziców z dziećmi, jedyna na której można zjechać w parze

Korzystanie z atrakcji w aquaparku, takich jak zjeżdżalnie, to duża przyjemność, szczególnie dla osób lubiących spędzać czas aktywnie z pewną dawką adrenaliny, to jednak też miejsce o zwiększonym ryzyku doznania urazu czy wystąpienia wypadku. Dlatego nie można zapominać o zasadach bezpieczeństwa, przestrzeganiu postanowień regulaminu oraz wskazówek przedstawionych na tablicach z piktogramami. W szczególności należy pamiętać o zdjęciu wszelkich przedmiotów takich jak okulary, zegarki, biżuteria przed rozpoczęciem zjazdu, sprawdzeniu czy w ślizgu zjeżdżalni znajduje się woda, stosowaniu się do sygnalizacji świetlnej, gdzie zielone światło oznacza możliwość rozpoczęcia zjazdu, a czerwone światło oznacza bezwzględny zakaz, zajęciu właściwej pozycji zjazdowej (należy usiąść nogami w kierunku jazdy lub położyć się w rurze na plecach, nogami w kierunku jazdy) oraz konieczności bezzwłocznego opuszczenia strefy hamowania.  Zabronione jest bieganie po schodach wieży, popychanie się na podeście startowym, zjeżdżania w grupach, zjeżdżania w pozycjach niedozwolonych, wbiegania do zjeżdżalni wodnej w celu zwiększenia prędkości zjazdu, korzystania ze zjeżdżalni po spożyciu alkoholu, narkotyków czy leków psychotropowych. Zjeżdżalnie nie są przeznaczone dla osób z wagą powyżej 120 kg, cierpiących na lęk wysokości lub klaustrofobię, z dysfunkcjami układu krążenia, układu oddechowego, układu kostnego, problemami neurologicznymi czy gastrycznymi oraz szczególnie wrażliwych na nagłe przeciążenia. Wszystkie osoby korzystające ze zjeżdżalni są zobowiązane do podporządkowania się instrukcjom czy poleceniom wydawanym przez Ratowników Obiektu.

Saunowanie na Podhalu

Białczańskie Saunarium to jedyne takie miejsce w Polsce, które łączy właściwości wód termalnych z kulturą poprawnego saunowania. A to wszystko z widokiem na szczyty Tatr Wysokich. Na powierzchni ponad 1000 m2 usytuowano niemal wszystkie, dostępne dzisiaj warianty saunowania: sauny fińskie, łaźnię parową, grotę kamienną, Ruską Banię, saunę Starogóralską. W rozbudowanej infrastrukturze saunowej znajdują się również: jacuzzi, pokój relaksu, wypoczywania, basen do masażu stóp, natryski chłodzące, imponujący basen chłodzący do pływania, beczka z zimną wodą, naturystyczna strefa opalania oraz drink bar. Dodatkowym atutem Saunarium jest Tężnia Solankowa, dzięki której można zażywać drogocennych inhalacji i poczuć się jak nad morzem.

Niewątpliwym atutem Saunarium w Białce Tatrzańskiej jest położenie i bezpośrednia możliwość obcowania z tatrzańską przyrodą. Przedłużeniem białczańskiego Saunarium jest ogród, w którym ustawiono jedną z saun, Ruską Banię. Integralną częścią ogrodu zdaje się być basen chłodzący do pływania, który zapoczątkowany wewnątrz obiektu, swoją główną część skupia właśnie w ogrodzie Saunarium. Wokół basenu i na części trawiastej zlokalizowano naturystyczną strefę opalania, która spełnia swoją funkcję nie tylko latem.

Saunarium Termy Bania – to jedno z tych miejsc, które niezmiennie pozostaje wierne zasadom poprawnego saunowania. Edukowanie nowych użytkowników w zakresie poprawnego saunowania jest jednym z głównych celów, które wyznaczają sobie zarządzający obiektem. Saunowanie w połączeniu z kulturą saunowania z dnia na dzień zyskuje coraz większe grono zwolenników.

Co to jest kultura saunowania i dlaczego tak, a nie inaczej?

Jednym z głównych elementów kultury saunowania jest zasada nagości. W trakcie kąpieli saunowej (po ok. 10 minutach od jej rozpoczęcia) organizm człowieka uruchamia naturalny mechanizm chłodzenia - gruczoły potowe zaczynają wydzielać pot. W skład potu obok wody wchodzi wiele innych składników takich jak: toksyny, mocznik i inne zanieczyszczenia, których należy się pozbyć. Strój kąpielowy, zazwyczaj wykonany ze sztucznego materiału będzie tworzył barierę, uniemożliwiającą poprawną wymianę gazową, a także zatrzymanie niechcianych składników potu, co może prowadzić do powstawania nieestetycznych i groźnych niedoskonałości skóry. Korzystając z sauny w kostiumie kąpielowym, naraża się również na odparzenia ciała, a materiał z którego jest on wykonany w kontakcie z wysoką temperaturą wydziela nieprzyjemny zapach i może również powodować oparzenia okolic intymnych. Nie przyjmując tych argumentów, można wywołać dyskomfort u innych saunowiczów, a przecież saunowanie ma się odbywać w harmonii i relaksować.

Przed pierwszą wizytą w Saunarium warto pamiętać, że przed skorzystaniem z sauny należy dokładnie umyć ciało przy użyciu kosmetyków myjących, następnie dokładnie je wytrzeć. Saunowanie rozpoczyna się od korzystania z sauny o najniższej temperaturze. Do saun suchych należy zabrać ze sobą ręcznik lub pareo, gdyż ciało w całości musi spoczywać na jednym z nich. Podczas korzystania z saun mokrych warto pamiętać, by przed i po skorzystaniu z sauny siedzisko spłukać zimną wodą. Po każdym seansie w saunie (ok. 12-15 minut) przed chłodzeniem w basenie wymaga się by najpierw spłukać ciało pod prysznicem. Odpoczynek po kąpieli saunowej powinien trwać minimum 10 minut. Przez cały pobyt w Saunarium należy pamiętać o uzupełnianiu płynów. Po ostatnim wyjściu z sauny zaleci się ostudzenie ciała, odpoczynek, uzupełnienie płynów ora dokładne umycie ciała, jednak tym razem bez używania kosmetyków myjących.

zapisz się do newslettera termy bania
odpoczywaj taniej

newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij