14 cze 2018

Spływ kajakowy rzeką Białka i Dunajcem

Terma Bania to z pewnością najlepszy aquapark z atrakcjami dla dzieci (i nie tylko) w Białce Tatrzańskiej i jeden z najlepszych tego typu obiektów w Polsce. Miłośnicy wodnych przygód znajdą w Białce także drugi punkt obowiązkowy - ukształtowaną przez samą naturę rzekę Białka, uwielbianą przez amatorów raftingu górskiego oraz kajakarstwa.  

W miesiącach wiosenno-letnich przepływająca przez Białkę Tatrzańską rzeka staje się celem wypraw kajakarzy. Białka jest rzeką górską, dlatego warto zasięgnąć rady specjalistów - w którym miejscu rozpocząć spływ, wypytać o trudności, jakie można napotkać w trakcie wyprawy, a także dobrać odpowiedni sprzęt kajakowy

Białka stanowi prawy dopływ Dunajca, a powstaje z połączenia wód Rybiego Potoku i Białej Wody u wylotu dolin o tych samych nazwach. Rzeka Białka jest towarzyszką wędrówki wielu turystów, gdyż jej nurt biegnie wzdłuż najpopularniejszego szlaku Tatrzańskiego Parku Narodowego, czyli szlaku na Morskie Oko z Palenicy Białczańskiej.

Białka to jedyne miejsce po polskiej stronie Tatr, gdzie możliwy jest rafting po górskiej rzece. Z uwagi na górski charakter, warto skorzystać z profesjonalnych organizatorów wypraw kajakowych, ponieważ warunki na rzece zmieniają się dynamicznie. Szczególnie dotyczy to odcinka rzeki od Jurgowa do Czarnej Góry - to tutaj latem odbywają się zajęcia Szkoły Kajakarstwa Górskiego. Możliwy jest także spływ górnym odcinkiem Białki jeszcze na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego aż do ujścia Jaworinki, jednak wyprawa tą przepiękną trasą wymaga uzyskania zgody TPN oraz straży granicznej. Ten odcinek ze względu na wysokie trudności polecany jest jedynie zaawansowanym kajakarzom.

W samej Białce Tatrzańskiej spływ Przełomem Białki jest już łagodniejszy, a malownicza trasa kończy się przy moście w Dębnie. Następnie rzeka wpada do jeziora Czorsztyńskiego, zasilając Dunajec.

Na kajakach można popływać także rzeką Dunajec, do punktów startowych dojedziecie w niecałą godzinę, zakładając, że zdecydowaliście się na Białkę Tatrzańską jako punkt wypadowy dla waszych góskich i wodnych przygód.

 Zmęczeni po intensywnym kajakowaniu znajdą ukojenie w ciepłych i odprężających wodach termalnych Termy Bania

zapisz się do newslettera termy bania
bądź na bieżąco

newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij