03 sie 2018

Terma Bania - focus na ekologię

Kiedy w Termie Bania został położony nacisk na ekologię? Od samej idei powstania basenów termalnych w Białce. Już sama architektura obiektu wskazuje na intensywny związek Termy ze środowiskiem, nienachalnie wpisując tak duży budynek w górski krajobraz.

Idea stworzenia kompleksu termalnego powstała w 2006 roku, w tym też roku rozpoczęto prace przy odwiercie Bania GT1, który dotarł do złóż wody termalnej na głębokości 2500 m. Od samego początku zakładano wpasowanie nowo powstającego obiektu termalnego w naturalne ukształtowanie otoczenia. Inwestorom zależało na harmonijnym połączeniu góralskiego folkloru z nowoczesną architekturą budynku i designem. Priorytetem było zastosowanie proekologicznych rozwiązań, zarówno od strony technicznej, jak i wizualnej. Wydobywana z odwiertu woda termalna miała służyć nie tylko jako dobroczynne wypełnienie basenowych niecek, ale także być źródłem ciepła technologicznego na potrzeby obiektu. Materiały wykorzystywane podczas budowy to surowce naturalne i w większości lokalne: kamień i drewno.

Na stokach Kotelnicy wiosną i latem często można spotkać wypasające się owce. Terma Bania z lotu ptaka przypomina łąkę, zatem można ulec złudzeniu, że owce z Kotelnicy jako kolejny przystanek na popas wybiorą właśnie pokryty zielenią dach Termy. Może to dezorientować osoby, które akurat przelatują nad Białką Tatrzańską, a w rzeczywistości jest to kolejne rozwiązanie, wpływa na mniejsze obciążenie środowiska naturalnego, obok innych, np. oszczędności wody pitnej i energii elektrycznej. Obecnie w Termie wdrażana jest innowacyjna technologia wykorzystania wody termalnej, dzięki której będzie można pozyskiwać zarówno ciepło, jak produkować upragniony w letnie upały chłód.

Dwa lata temu na terenie kompleksu Bania zrezygnowano całkowicie ze spalania węgla, który emitował sporo pyłów oraz wytwarzał charakterystyczny zapach. Zastąpiono go naturalnym gazem, który dostarczany jest z własnej stacji. Mająca powstać ciepłownia geotermalna to szansa na zmniejszenie zużycia gazu na cele grzewcze oraz oszczędność energii elektrycznej. Prowadzone są także rozmowy, aby należąca do Bani stacja gazu LNG obsługiwała domostwa Białki Tatrzańskiej, co przyczyniłoby się w dużym stopniu do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, w szczególności w zimie.

Minimalizowanie niekorzystnego wpływu działalności turystycznej i rekreacyjnej na naturalne środowisko, stosowanie zielonych źródeł energii, oszczędzanie elektryczności i wody, czy aktywna walka z podhalańskim smogiem, to tylko niektóre z proekologicznych inicjatyw Termy i całego kompleksu Bania. Wkrótce wprowadzone zostaną kolejne rozwiązania, o których z przyjemnością będziemy informować.
 

zapisz się do newslettera termy bania
bądź na bieżąco

newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij