30 paź 2018

Odkryj nieznane Podhale - Rezerwat Przełom Białki

Niecałe 10 minut drogi samochodem od Termy Bania znajduje się niezwykle urokliwe miejsce, w którym nie spotkacie tłumów turystów. Przełom Białki między Białką Tatrzańską a Nową Białą urzeka pięknymi widokami i klimatem nie do podrobienia. Koniecznie dodajcie tę lokalizację do planu kolejnej wycieczki w Tatry.

Wyjątkowy krajobraz Przełomu ukształtowany przez zakola rzeki Białki zapiera dech w piersiach. Koryto rzeki otaczają lasy i ciekawe formacje skalne z trzema jaskiniami, z tego miejsca doskonale widoczne są także Tatry. Po obu stronach rzeki górują imponujące skały - po prawej Kramnica, a po lewej Obłazowa. Kiedyś stanowiły jeden masyw skalny, rozdzielony przełomem o szerokości ok. 100 m, utworzonym właśnie przez rzekę Białkę.

Gwałtowne deszcze w lipcu tego roku sprawiły, że Białka wystąpiła w tym miejscu z brzegów i płynęła szerokim kilkunastu metrowym strumieniem poza korytem, co można było zauważyć jeszcze kilka tygodni później.

Przełom Białki jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców Podhala, stanowi cel weekendowego plażowania nad rzeką w upalne dni. Coraz częściej można spotkać tam także nowożeńców wykonujących ślubne sesje zdjęciowe. Okoliczne skały to także raj dla wypraw wspinaczkowych (uważni turyści zauważą na ścianach ślady dróg wspinaczkowych).

Nad Przełom Białki warto wybrać się tam przynajmniej raz, żeby spotkać się z naturą w jej pierwotnej, nieokiełznanej formie. Pamiętajmy, aby to miejsce pozostawić w takim stanie - zbierajmy po sobie (a także po innych) śmieci, nie niszczmy przyrody.

 

zapisz się do newslettera termy bania
bądź na bieżąco

newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij