25 lis 2019

Andrzejkowa noc

Wieczór wróżb odprawiamy w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Nie wiadomo dokładnie, skąd wzięło się te święto ani dlaczego zaczęto wierzyć w magiczna moc spełniających się tej nocy zaklęć. Prawdopodobnie zwyczaj wróżb andrzejkowych ma swoje korzenie w starożytnej Grecji, a ich charakter początkowo był stricte matrymonialny.

 

Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe to:

  • Lanie wosku – roztopiony wosk ze świeczki przelewamy przez dziurkę w kluczu do naczynia napełnionego wodą, następnie wyciągamy zastygły wosk i za pomocą latarki staramy się rzucić nim cień na ścianę i interpretujemy uzyskany kształt, który ma determinować nasz los.
  • Wyścigi butów – panny i kawalerowie zdejmują lewe buty i ustawiają je w rzędzie w dowolnej kolejności. Następnie przestawiając but na zasadzie pięta-palce wędrują z nimi aż do wyjścia z domu. Kolejność w jakiej obuwie przekroczy próg to kolejność w jakiej uczestniczy zabawy zawrą związek małżeński.
  • Obrączka – zawieszamy obrączkę na sznurku, następnie wkładamy ją do szklanki napełnionej do połowy wodą tak, aby zawisła nad taflą. Następnie czekamy aż obrączka zacznie stukać o ścianki szklanki – liczba uderzeń to wiek, w którym osoba, której wróżymy weźmie ślub.

Andrzejkowa noc, to też świetna okazja do urządzenia hucznych zabaw. Najpopularniejsze propozycje na tę noc zazwyczaj obejmują spotkania z przyjaciółmi, tańce, pyszne jedzenie, zabawy andrzejkowe i oczywiście wróżby.

Co można robić w Białce Tatrzańskiej?

Terma Bania ma rewelacyjną propozycję na Andrzejki 2019 - Andrzejkową Noc Saunową. Limitowana impreza, rozpoczynająca się o godzinie 22:00, a w ramach jednego biletu klimatyczne seanse saunowe, kolacja, zimny i ciepły bufet oraz prawdziwe andrzejkowe zabawy - wróżby, lanie wosku i wiele innych. Kameralna i komfortowa atmosfera gwarantowana!

Dla wszystkich tych, którym nie udało się w tym roku zdobyć biletów, zapraszamy jak zwykle od 9:00 do 22:00 do wszystkich Stref Termy Bania.

 

zapisz się do newslettera termy bania
bądź na bieżąco

newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij