03 kwi 2020

Co zabrać na górską wycieczkę? Wyposażenie plecaka

Jak i czy w ogóle warto przygotować się na górską wędrówkę?

Zapewne wielu z Was zadaje sobie to ważne pytanie. W szczególności, kiedy jest się osobą początkującą, z olbrzymim zapałem i chęcią doświadczenia przygody.

W dobie instagramowych zdjęć, gdzie panuje moda na niezwykłe i zapierające dech w piersiach fotografie - nie brakuje właśnie tych ze szlaków górskich. Czasem chciałoby się rzec - nieodpowiedzialnych i ryzykownych.

Dlatego brawurę odstawiamy na bok. To główna rada, którą zalecamy. Musimy mieć świadomość, że góry to przede wszystkim nieustannie zmieniający się żywioł, wobec którego trzeba nauczyć się pokory. Dlatego pierwszą rzeczą, którą sugerujemy zabrać to zdrowy rozsądek.

A teraz skupmy się na tych bardziej materialnych sprawach, a mianowicie na naszym ubiorze.

Niezbędnym elementem do poruszania się w górskich terenach są oczywiście buty. Zalecamy trekkingowe, specjalnie stworzone z tą myślą. Jeżeli planujemy wybrać się w partie dolin, to adidasy wystarczą, ważne aby były wygodne. Wszelkiego rodzaju inne obuwie nie nadaje się na takie wycieczki - “szpilki na Giewoncie” (czyt. klapki, sandały, koturny itp.), czy na Kasprowym Wierchu (nawet jeśli planujecie wyjechać kolejką), to lekkomyślne podejście i brak poszanowania dla gór. Do butów warto założyć dobre skarpetki, najlepiej turystyczne ale zwykłe, wysokie również powinny się sprawdzić. Nie polecamy “stopek”, bo można nabawić się odcisków i bąbli, chociaż niejednokrotnie zdarza się, że obcierają nas też nowe buty. I na to mamy radę - plastry żelowe, które warto mieć w plecaku. :)

Dla osoby rozpoczynającej górskie wędrówki odpowiednie będą spodnie, które nie krępują ruchów i są po prostu wygodne. Mogą to być dresy, leginsy, spodenki. Na kolejne wyprawy, kiedy już złapiecie bakcyla, dobrze jest zainwestować w spodnie trekkingowe. To samo tyczy się kurtki, którą zawsze należy mieć, nawet jeśli nic nie zwiastuje opadów. 

Plecak, najlepiej z klamrami na klatce piersiowej i w pasie, a w nim kilka obowiązkowych rzeczy:

  • podstawowa apteczka,
  • latarka,
  • mapa,
  • filtr i okulary przeciwsłoneczne,
  • czapka,
  • warto zabrać scyzoryk.

Pamiętajcie oczywiście o piciu, którego należy mieć sporo i jedzeniu. Przydatna będzie również gotówka, gdy zapragniecie zjeść coś smakowitego w górskim schronisku. Ostatnia ważna kwestia - naładowane telefony, aby w razie potrzeby móc wezwać pomoc.

Tak przygotowanym, po uprzednim sprawdzeniu pogody i warunków - można bezpiecznie i świadomie ruszyć na szlak!

 

zapisz się do newslettera termy bania
bądź na bieżąco

newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij