28 wrz 2020

W pogoni za wschodem słońca, czyli poranek na Jagnięcym Szczycie

Jesień to idealny czas na górskie wędrówki, nie tylko ze względu na mniejsze natężenie turystów na szlakach, ale przede wszystkim dzięki barwom, które pojawiają się właśnie o tej porze roku. Krótką relacją chcielibyśmy Was zachęcić do odwiedzenia przepięknej Doliny Kieżmarskiej – początek szlaku oddalony jest jedynie 35 km od Białki Tatrzańskiej.

Wyjazd rozpoczynamy w kierunku przejścia granicznego Jurgów-Podspady, dalej wznosimy się na przełęcz Ździarską oddzielającą Tatry od Magury Spiskiej i za Tatrzańską Kotliną skręcamy w prawo, aby po 4 min dotrzeć do ogromnego parkingu "Parkovisko Biela Voda".

Z parkingu bezpośrednio do Zielonego Stawu Kieżmarskiego prowadzi żółty szlak biegnący wzdłuż potoku Biała Woda Kieżmarska. Trasa nie jest wymagająca oraz nie ma stromych podejść, dzięki czemu nawet osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z Tatrami nie będą miały problemu z jej przejściem. Czas przejścia z parkingu do stawu szacowany jest na 3h 15min, a podążając wśród początkowo lasu, a następnie kosodrzewiny można podziwiać piękno szczytów Tatr Wysokich i Bielskich. Na końcu czeka nas przepiękny widok Schroniska nad Zielonym Stawem (Chata pri Zelenom plese) położnego na wysokości 1550 m n.p.m. w otoczeniu strzelistych wierzchołków Tatr Wysokich - warto spędzić dłuższą chwilę przy stawie, który uważany jest za jeden z piękniejszych w Tatrach zanim wybierzemy się w drogę powrotną (2h 55min)

Schronisko nad Zielonym Stawem jest także punktem pośrednim przy dalszych wędrówkach. Znad stawu odchodzi znakowany szlak (również żółty) przez Dolinę Jagnięcą prowadzący na Jagnięcy Szczyt (2230 m n.p.m.), Mimo, że na trasie pojawiają się łańcuchy nie powinna ona stwarzać trudności osobom, które miały już z nimi jakąkolwiek styczność. Czas przejścia tam i z powrotem szacuje się na 4h 30min.

Osoby, które nie mają ochoty zdobywać szczytów, ani wracać tym samym szlakiem może zainteresować spacer w kierunku wschodnim, do Doliny Białych Stawów, gdzie szlakiem w kolorze niebieskim wrócą na parking (czas przejścia 3h 25min).

Na koniec warto dodać, że opisane powyżej tereny należały niegdyś do mieszkańców okolicznych miejscowości słowackich i służyły do wypasu owiec, wołów, a także były miejscem produkcji olejku kosodrzewinowego. 

Opisana trasa z pewnością będzie niezapomnianą przygodą, którą będzie można podzielić się ze znajomymi bądź rodziną, np. podczas kąpieli w basenach Termy Bania ;)

zapisz się do newslettera termy bania
bądź na bieżąco

newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij